Bir AI, 14 Romanın İlk Satırlarını Hayal Eder

Admin

Administrator
Yönetici
1661943905359.png

Geçenlerde Midjourney'den “yeni düşünce ortamlarını araştıran bağımsız bir araştırma laboratuvarı" olarak tanımlanan bir beta projesine katıldım.” Oradaki ekip, metin istemlerinden görüntüler oluşturabilen üretken bir algoritma olan DALL · E'ye benzer bir araç yarattı. Yapay zeka, görselleri bir araya getirmek için insan yapımı sanat eserlerinin geniş bir deposuna bağlı olsa da, kullanıcılarının sağladığı ayrıntılı farklılıklara yanıt veren şaşırtıcı bir çıktı yelpazesine sahiptir.

Bu teknolojiyi keşfederken, on dört romanın ilk satırlarını hayal ederek çalışmaya karar verdim. Aracın arayüzü, Midjourney Botunu kullanarak / hayal ederek görüntüler oluşturmak ve parametreleri sağlamak için çağırdığınız Discord sunucularına dahil edilmiştir. Kullanıcıların programa istedikleri resmi hazırlamalarını istemek için girebilecekleri birçok farklı değer ve özellik vardır. Verilen kadar az veya çok algoritma, daha fazla varyasyon için başlangıç noktası olarak kullanılabilecek veya daha yüksek bir tanıma yükseltilebilecek dört düşük çözünürlüklü yorumu işler.

Bu seri için aı'ya bu romanların yalnızca ilk satırlarını sağladım ve 16: 9 en boy oranında olması gerektiğini belirttim, ardından çalışmaya en uygun hissettiğim ilk dört görüntüden birini seçtim.

"Gecenin karanlığında ve soğuğunda ormanda uyandığında, yanında uyuyan çocuğa dokunmak için elini uzatırdı.”
Yol, Cormac McCarthy

Geceleri ormanların karanlık, tek renkli illüstrasyonu, yerdeki kar, bir yetişkinin ve bir çocuğun siluetleri gibi görünen şey.
"Sabahın erken saatlerinde, yüzyılın sonlarında, Cricklewood Broadway'de.”
Beyaz Dişler, Zadie Smith

Sabah bir Londra sokağının yağlı boyasına benzeyen şey.
“Artık herkes kendi içindeki yaşamın anlamını nasıl bulacağını biliyor.”
Titan'ın Sirenleri, Kurt Vonnegut

Merdivenlerden bulutlara ve ışığa doğru yürüyen, cüppeli insanların renkli silüetleriyle çevrili bir kişinin resmi.
"Rosenberg'leri elektrikle öldürdükleri yaz tuhaf, boğucu bir yazdıve New York'ta ne yaptığımı bilmiyordum.”
Çan Kavanozu, Sylvia Plath

NEW York'ta iki kişinin sırtına odaklanan bir kalabalığın suluboya tarzı.
“Yıllar sonra, idam mangasıyla yüzleşirken Albay Aureliano Buendía, babasının onu buzu keşfetmeye götürdüğü o uzak öğleden sonrayı hatırlayacaktı.”
100 Yıllık Yalnızlık, Gabriel Garcia Marquez

Mesafeye bakan bir adamın yüzünün siyah beyaz kömür çizimi, askeri üniforma yakası, etrafta kar gibi görünen, bulutlar ve arka planda serbest kalanlar
“Benden çok uzakta olmayan, Mor Etekli Kadın olarak bilinen bir insan var.”
Mor Etekli Kadın, Natsuko Imamura

Arkadan mor elbiseli bir kadının sürrealist fotoğrafı ve ardından mor elbiseli birkaç gövdenin hayalet görüntüleri.
"Gökyüzüne bir çığlık geliyor.”
Yerçekiminin Gökkuşağı, Thomas Pynchon

Gerçeküstü görünümlü kara bulutlar bir alanı süpürüyor. Sağda yerde kırmızı bir parıltı ve karanlık bir figür var.
"Ormandan tek başına çıkıyor.”
Matrix, Lauren Groff

Yeşilimsi kıyafetli bir adamın forrest'te ata binen resmi. At lekeli ve kötü tanımlanmış.
"Uyuşturucu ele geçirmeye başladığında çölün kenarındaki Barstow civarında bir yerdeydik.”
Las Vegas'ta Korku ve Nefret, Hunter S. Thompson

Ufukta kaya oluşumu olan bir tatlıdan geçen bir yol.
“Evin geceleri içindeki her şey yanıyormuş gibi parlıyor.”
İtme, Ashley Audrain

Aydınlanmış ve renkli görünen ama aynı zamanda yanan bir ev.
“Daha genç ve daha savunmasız yıllarımda babam bana o zamandan beri aklımda döndüğüm bazı tavsiyelerde bulundu.”
Büyük Gatsby, F. Scott Fitzgerald

Çim ve ağaçlarla çevrili bulutlara bakan bir kişinin suluboya silueti.
"Ölümün ne olduğunu bildiğimi düşünmek hoşuma gidiyor.”
Şarkı Söyle, Gömülmemiş, Şarkı Söyle, Jesmyn Ward

Yere serilmiş ölü ağaçlar ve güllerle gri bir arazide yürüyen koyu renkli cüppeli bir figür.
"Galaksinin Batı Sarmal kolunun modası geçmeyen ucunun keşfedilmemiş arka sularında, küçük, kayıtsız sarı bir güneş yatıyor.”
Otostopçunun Galaksi Rehberi, Douglas Adams

Galaktik bir güneş hayalidir ama bir kol gazıyla yıldızı kucağına alır.
İşte oldu. Çarpıcı görüntüler, bazıları diğerlerinden daha uygun, bazıları rahatsız edici bir şekilde yerinde. Programı ne kadar çok kullanırsanız, hem sınırlamalarını hem de potansiyelini o kadar çok görürsünüz. En iyi sonuçları elde etmek için, bir kişinin deneme yanılma yoluyla istenen sonuca yönlendirmesi gerekir. Soyut bir duyguyu yorumlarken, nihayetinde gerçek bir tasvirin ne olduğunu inşa etmek için birkaç önemli isim ve sıfatı kavrayabilir. Sonuçta, hala hayal gücünü yapan insanlar.

Yapay zeka, elindeki sanat tarihi ile tekniklerimizi taklit edebilir ve gelişmişliği ile bizi şaşırtabilir, ancak sanatçılarımızın işsiz kalması biraz zaman alacaktır. Şu anda teknoloji, teknik becerilere sahip olmayanların, yaratılışın ardındaki anlam ve niyeti sağlarken, bu engellerin bir kısmını aşarak kendi sanatsal gözlerini ifade etmelerine izin veriyor. Yine de, bir makinenin bir zamanlar sadece insanlığın eliyle mümkün olanı yaptığını görmek alçakgönüllülük.